Akaryakıt İstasyonları Çevre İzin ve Denetimleri

Yayınlandı: 20 Mart 2012 / Haber & Yorum
Etiketler:, , ,

Çevre kanununca 01/12/2011 tarihli alınması gereken izin ve lisanslar hakkındaki yönetmeliğe göre eğer istasyonunuz aşağıdaki şartları taşıyorsa izin belgesi almanız için son gün 01/04/2012 tarihidir. Eğer bu tarihe kadar bir uzatma gelmez ise yapılacak olan denetimlerde 13.000-37.000 TL arasında ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple başvurularınızı bağlı bulunduğunuz ilin Çevre Müdürlüklerine 01/04/2012 tarihine kadar yapılmış olması önem taşıyor. (ÖNEMLİ NOT: Çevre Müdürlüğü ile yapmış olduğum görüşme neticesinde bu kapsama 1000 ton ve üzeri depolama hacmi olan işletmelerin dahil olduğu akaryakıt istasyonlarının değil dağıtım şirketlerinin bu belge kapsamında olduğu söylenmiştir. Ancak sizler yinede şahsen çevre müdürlüğünden bilgi almadan hareket etmemenizi öneririm.)  Bahsi geçen yönetmeliğe göre;

1. Kanalizasyona deşarjı olan ve belediyeden deşarj ruhsatı (DDK ruhsatı) olan bir istasyonun, “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında çevre izni almasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu durumda, İl Çevre Müdürlükleri’nden çevre izninden muaf olduklarına dair bir yazı almaları gereklidir. Bu yazı için deşarj izni ile başvuru yapılması gerekir.

2. Bir istasyon atık sularını (yıkama suyu, servis suyu vb.) alıcı ortama direkt deşarj ediyorsa “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında çevre izni bulundurması zorunludur. İstasyonlar, ilgili yönetmeliğin Ek-2. maddesine tabi oldukları için bu izni İl Çevre Müdürlükleri’nden temin etmeleri gerekir.

İstasyonun emisyon iznine tabi olabilmesi için, içerisinde bir kazan (boiler) bulundurması şartı aranır. Emisyon iznine tabi olan istasyonların, bir üstteki paragrafta bahsedilen çevre iznine başvuru yapmaları gerekmektedir.

2.1 İstasyonun çevre izni başvurusunu ancak bir çevre görevlisi yapabilir. 12.11.2010 RG:27757 sayılı Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Madde 7/b’ye göre;

“Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek yada yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetim hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak zorundadır.”

Bu yönetmelik uyarınca, çevre izinlerine tabi istasyonlar için çevre yönetim hizmeti almak zorunluluğu doğmaktadır.

Aynı vergi numarasına sahip istasyonlar, merkezi bir çevre yönetim birimi tarafından da idare edilebilir. Kapsam dahilindeki tüm istasyonlar için çevre görevlisi diploması bulunan bir çevre mühendisi ve bir çevre görevlisinden oluşan bir birimden, aynı terminallerde uygulandığı gibi, merkezi bir hizmet alınabilir.

Çevre izni için başvuruların, en geç 01.04.2012 tarihi itibariyle yapılmış olması gerekmektedir.
    2.2. Çevre izni yükümlülüklerini yerine getirmeyen istasyonların, istasyon başına asgari 13.000 TL ( il çevrenin insiyatifine göre ) cezai işlem ve 6 ay işletme kapatma gibi cezai uygulamalarla karşı karşıya kalma ihtimalleri doğmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s